Španělsko

Španělsko: Španělské království je státem o rozloze více než půl milionu km2. Najdeme jej na Pyrenejském poloostrově, z nějž zabírá většinu plochy, dělí se o něj pouze s Portugalskem. Portugalsko je zároveň i jedním ze dvou sousedních států Španělska, vedle Francie.

Povrch Španělska tvoří převážně tabule, náhorní plošiny a pohoří, celé oblasti pak dominuje se svojí výškou 3718 m.n.m. nejvyšší hora Španělska, Pico de Teide. Povrch se snižuje spíše až u pobřeží, kde pak nacházíme úrodné nížiny. V celém Španělsku jsou velmi vysoké průměrné roční teploty, španělská pobřeží tedy lákají turisty ke strávení pobytové dovolené u moře. Břehy Španělska jsou omývány ze severu a západu Atlanským oceánem, z východu a jihu pak vody Středozemního moře.

A právě turistický ruch se nejvýznamnějí podílí na hrubém domácím produktu země. Turisté mají oblíbené jak letoviska poblíž moře a oceánu, tak také rádi podnikají poznávací cesty za historiíí a kulturou Španělska. Nejčastějším cílem je hlavní město, Madrid nebo kouzelná Barcelona.

Madrid najdeme ve středu Španelska. Mísí se zde mnoho kultur a stylů, nejvíce si těchto rozdílů můžeme všimnout při procházce městem – na architektuře staveb. Najdeme zde jak historické budovy, které byly stavěny nejčastěji v renesančním stylu, tak i moderní stavby, které jsou (hlavně v centru města) navrhovány architekty zvučných jmen. Při procházkách ulicemi Madridu můžete narazit na Palacio real (ten nahradil maurský palác – královské sídlo – po jeho vyhoření, dnes slouží jako zámek, kde se konají slavnostní obřady, ale také prohlídky pro turisty), Augustinský klášter Convento de la Encarnación či třeba na náměstí Plaza Mayor, na kterém se událo mnoho pro Španělsko důležitých historických událostí.

Když se řekne Španělsko, musí se také všem, kteří vědí alespoň něco málo o sportu, konkrétně o fotbale, vybavit slavné španělské fotbalové kluby, jako jsou FC Barcelona, FC Sevilla, Real Madrid, FC Valencia, atd.
[ad#obsah-banner]
Mallorca je ostrov ve Středozemním moři, který náleží právě Španělsku. Mallorca je taktéž známá především díky bohatému cestovnímu ruchu.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!