Slovinsko

Slovinsko: Další ze států, které vznikly roku 1991 z bývalé Jugoslávie. Leží na Balkánském poloostrově, obklopen je Rakouskem, Maďarskem, Itálií a Chorvatskem. Slovinsko je poměrně malým státem, celková rozloha činí něco málo přes 20 tisíc  km2. Na této ploše žije 2 019 000 obyvatel, hustota zalidnění je tedy asi 95 obyvatel na  km2 . Slovinsko je státem, který má přístup do moře, i když je tato hranice poměrně krátká – necelých 50km – k Jaderském moři.

Povrch je členitý, ze severozápadu sem zasahují ještě Alpy, směrem k jižní části státu se povrch zarovnává a mírně snižuje.
[ad#obsah-banner]
Hlavou státu je prezident, který stojí v čele Slovinské republiky. Ten má pod sebou vládu, dvoukomorový parlament (Národní shromáždění a Národní rada) a justiční orgány. Ve Slovinsku najdeme 12 statistických regionů, ve kterých se nachází 210 slovinských obcí. Hlavním městem je Lublaň, ležící v samém středu Slovinska. Jeho kopcovitá krajina poskytuje turistům celého světa pohledy na celé město a po blízkém okolí. Středem města vede Slovenska Cesta, která je hlavní třídou celé Lublani. Nejvýznamější a nejvíce turisty navštěvovanými památkami jsou Lubublaňský hrad, Katedrála sv. Mikuláše, Františkánský kostel Zvěstování Panny Marie, Dračí most, anebo Prešerské náměstí.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!