Portugalsko

Portugalsko: Portugalsko je vedle Španělska (jenž je také jeho jediným sousedem) dalším státem, který sídlí na Pyrenejským poloostrově Evropy. Lěží v jeho jihozápadní části, přístup má k Atlanstskému moři. V něm také najdeme další dvě souostroví, které ze správního hlediska řadí k Portugalsku – souostroví Azory a Madeira.

Portugalsko se rozkládá na pevnině o rozloze více než 92 tisíc km2. Žije zde okolo 10,7 mil obyvatel. Převážné procento je zastoupeno samotnými Portugalci, zbytek obyvatelstva je tvořen hlavně přistěhovalci z Afriky.

Sever, střed a východ země je tvořen horskými pásmy ( Serra de Nogueira, Serra do Gerez, Serra da Estrela, Serra de Maräo, apod.), čím je oblast blíže k pobřeží, tím se povrch snižuje. Největšími portugalskými řekami jsou Douro, Guadiana a Tejo. Ty odvodňují velkou část země.

Portugalsko je z hlediska správního členění rozděleno na distrikty, které se ovšem postupem času mění na nové, přehlednější celky: samosprávné oblasti, městská společenství, meziměstská společenství a velkoměstské obvody. Portugalsku vládne prezident, země je republikou.

Hlavním městem Portugalska je Lisabon. Leží na západě země. Je oblíbeným místem turistů, zejména díky historickým a kulturním památkám ve městě –  pevnost sv. Jiřího,  věž Torre de Belém, Chrám Pantheon, či chrám Igreja de Estrela. Dalšími velkými městy Portugalska jsou Porto, Braga, Guimarães, Coimbra, Évora, Funchal (Madeira) a Ponta Delgada (Azory).
[ad#obsah-banner]
Pro turisty nejsou oblíbená a známá pouze velká města a jejich architektonické památky, jako jsou Lisabon či Porto. Mnoho z nich míří za pobytovými či sportovními typy dovolených na pobřeží Portugalska, jehož břehy jsou omývány Atlanstským oceánem. Turistický ruch zažívá v Portugalsku v posledních letech obrovský nárust. Pro milovvníky rybaření jsou vhodným místem, kam zamířit za zážitkem, rybářské vesničky a osady, které jsou rozesety po celém pobřeží.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!