Polsko

Polsko: Polsko je státem, který na mapě najdeme ve střední Evropě. Obklopen je státy Česká republika, Německo, Slovensko, Bělorusko, Ukrajina, Litva a Rusko. Polsko má přístup k moři – k Baltskému. Na celkové rozloze země 313 575 km2 žije asi 38,5 milionu obyvatel. Národnostně je Polsko spíše jednotné, při hranicích můžeme najít vesničky a osady, které obydlujjí bývalí obyvatelé Litvy a Ruska. Ze správního hlediska se Polsko administrativě dělí na vojvodství, v současné době je jich 16.

Hlavním městem Polska je Varšava. Je důležitým centrem pro vzdělávání (Varšavská technická univerzita, Varšavská divadelní akademie, Akademie národní obrany), obchod (sídla mnoha nadnárodních společností) a dopravu. Varšava je také městem správním – sídlí zde parlament, vláda a taktéž důležité orgány soudní moci.

Architektonika města má spíše moderní ráz – mnoho historických budov bylo totiž zničeno v průběhu obou světových válek. Při prohlídce města se spíše setkáte s moderními výškovými budovami.
[ad#obsah-banner]
Dalšími velkými městy Polska jsou města Krakov (druhé největší město plné historických památek zejména z renesančního období), Poznaň (jedno z nejstarších měst), anebo třeba Gdaňsk (významné přístavní město ležící na řece Visla, ústící do Blatského moře).

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!