Norsko

Norsko: Stát, ležící na Skandinávském poloostrově. Hlavním městem je Oslo. Na 323 800 km2 žije okolo 4 845 000 obyvatel. Více než polovinu celkové délky hranic omývají vody Atlantského oceánu. Kromě pevninské části patří k Norsku také ostrovy – Jan Mayen, Špicberky, Bouvetův ostrov a Medvědí ostrov. V kaledonském období zde byly pomocí ledovce vytvarovány Fjordy, které jsou v dnešní době snad nejznámějším a nejuváděnějším symbolem Norska. A právě za přírodními krásami míří do Norska tisíce turistů ročně. Velkým lákadlem je Norsko také pro rybáře, vždyť rybolov se vysokým procentem podílí na vývoji norské ekonomiky. Po ledovcích tu najdeme i pozůstatky v podobě ledovcových jezer, mezi ty největší patří Fermunden, Randsfjorden, Tyrifjorden nebo Snãsavatnet. Největší pohoří Norska – Skandinávské – láká také cestovatele, jež mají rádi pěší turistiku po horách či třeba běžkování. Velmi oblíbenými oblastmi pro běžky jsou Hemsedal, Skeikampen a Hafjell a Kvitfjell.
[ad#obsah-banner]
Jelikož státní uspořádání Norska je dědičná konstituční monarchie, vládně zda král / královna. Plní také funkci reprezentativní, ovládá norskou armádu a ozbrojené síly a stojí i v čele církve v Norsku.

Norsko se administrativně dělí na 19 krajů, ve kterých je rozmístěno 433 obcí. Hlavní město Norska je Oslo.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!