Německo

Německo: Spolková republika Německo, neboli SRN, leží ve střední Evropě. Sousedními státy jsou Dánsko, Polsko, Česká republika, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Lucembursko, Belgie a Nizozemsko. Celý stát leží v mírném podnebném pásu, na severu je omýván mořem Severním a Baltským. Na více než 357 tisících km2 žije přes 82 milionů obyvatel. Tímto údajem se řadí na první místo v počtu populace v Evropské unie.

Německo se účastnilo obou světových válek. Více si jej ovšem spojujeme se druhou světovou válkou, kdy Německo válku rozpoutalo útokem na Polsko a po celou dobu válčení hrálo nejvýznamnější roli. Celému Německu v té době vládl Adolf Hitler, který je v historii zapsán černým písmem – kvůli němu přišly o domov či dokonce zemřely miliony nevinných lidí. Nakonec ovšem Německo druhou světovou válku prohrálo, kapitulovalo 8. května 1945. Dodnes je Německu jeho úloha ve druhé světové válce předkládána, zejména ve vyhrocených politických procesech.

Německo je převážně tvořeno nížinami, povrch se zvedá na vrchoviny a hory zejména na jihu a na východě, u hranic s Českou republikou. Říční síť Německa vede vodu do tří moří – Baltského, Severního a Černého. Nejvýznamnějšími a neznámějšími řekami jsou Rýn, Dunaj, Wesera, Emže, Odra a Labe.

V Severním  a Baltském moři najdeme taktéž ostrovy a souostroví, které bývají přiřazovány Německu – Severofríské a Východofríské ostrovy, ostrov Neuwerk, Helgoland, Fehmarn, Poel, Usedom, Rujana, a další.

Co se týče administrativního uspořádání, Německo je federativní spolkovou parlamentní zastupitelskou demokratickou republikou, v jejímž čele stojí prezident. Celé Německo je tvořeno 16 spolkovými zeměmi, mezi nejznámější z nich patří Bavorsko, které je zároveň největší spolkovou zemí, poté Braniborsko, Sársko, Brémy, Durynsko, Sasko, atd. Jednu ze spokových zemí tvoří Berlín, který je hlavním městem Německa.
[ad#obsah-banner]
Mezi největší města Něměcka patří již zmiňovaný Berlín, Mnichov, Kolín nad Rýnem, Stuttgart, Düsseldorf, Norimberk, Frankfurt, Hamburk, Drážďany,atd..

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!