Maďarsko

Maďarsko: Maďarsko, úředně Maďarské republika, je sousedním státem Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Chorvatska, Slovinska a Rakouska. Nemá přístup do moře, je vnitrozemským státem. Celé území Maďarska se nachází v mírném klimatickém pásu, počasí zde můžeme tedy očekávat podobné jako u nás, v České republice. Převážná část leží na Panonské pánvi, vysoké hory tedy v Maďarsku nehledejte. Nejrozsáhlejší nížinou je Velká uherská nížina. V severní části země se tyčí nejvyšší bod Maďarska, vrchol Kékes s výškou 1015 m.n.m.. Toto místo je oblíbeným cílem turistů, kteří sem míří za rozhledem po okolní krajině. Na vrchol vede jak nově postavená lanovka, tak i mnoho cest okolními lesy. Ve všech cestách a celé oblasti se můžete vyznat podle značek a map, které jsou rozmístěny po okolí.

Taktéž řeky, které pramení či protékají Maďarskem, jsou pro cestovatele, zejména milovníky vodních sportů, oblíbené. Ve větších městech kolem řek najdete mnoho agentur, které pořádají výlety na kajacích, raftech, apod. Největšími řekami jsou: Dunaj, Dráva, Rába, Tisa a Bodrog.

Základem administrativního rozdělení Maďarska jsou župy, ve kterých se nachází obce. Státní zřízení je pluralitní demokracíí, jejíž oficiální hlavou je prezident, v současnosti László Sólyom.

I v Maďarsku je cestovní ruch poměrně rozšířen. První oblíbenou turistickou atrakcí jsou termální lázně. Těch se nachází v Maďarsku opravdu požehnaně, mezi nejznámější můžeme uvést třeba Györ, Hévíz, Sárvár, Tapolca, apod. Dalším lákadlem pro cestovatele je již od nepaměti jezero a město Balaton. Lidé sem nepodnikají pouze pobytové dovolené, míří sem i za rybolovem a dalšími vodními sporty.
[ad#obsah-banner]
Když se řekne Maďarko, snad každému se musí v hlavě vybavit čabajská klobása a další ostrá jídla. Těch se dočkáte jak v restauracích, tak například i na městských trzích, které jsou ve většině městech pořádány pravidelně každý víkend. Zde prodávají především prodejci, které klobásy vyrábí sami doma, podle osvědčené receptury.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!