Itálie

Itálie: Itálie je státem, který zabírá celý Apeninský poloostrov. Sousedními státy jsou Francie, Švýcarsko, Rakousko a Slovinsko. Zároveň se dají mezi sousední státy zařadit i Vatikán a San Marino – dva státy, které jsou Itálií obklopeny. Dvě třetiny hranic jsou pobřežní. Itálii omývá moře Jaderské, Jónské, Tyrhénské a Ligurské.

Kvůli poloze Itálie najdeme u pobřeží spoustu zálivů (Salernský, Janovský, Tarentský, benátský),průlivů (Otrantský, Bonifácký, Messinský), pevninských výběžků, pooostrovů (Salentina, Gragano, Kalabrijský pol.) a ostrovů (Sardínie, Sicílie, Elba). Obast Itálie je taktéž bohatá na řeky – Pád, Tibera, Arno, Piave a Adiže. V minulosti se na území Itálie a velkých italských ostrovů kvůli pohybům litosférických desek vytvořilo několik aktivních sopek – Vesuv, známý zkázou Pompejí, Etna a Stromboli.

Itálie svou polohou zasahuje do dvou klimatických pásů – na severu mírný klimatický pás, ve středu země a na jihu pak subtropický pás. A právě díky tomuto podnebí je Itálie (hned po chorvatských pobřežích) oblíbenou destinací evropských turistů.

Itálie je rozdělena na 20 oblastí, z toho 5 je samosprávných. Státní zřízení Itálie je republika, v čele s prezidentem. Hlavním městem je Řím, ve kterém každý najde historické a kulturní vyžití. Nejznámějšími památkami a monumenty hlavního města jsou: Koloseum, Pantheon, Caracallovy lázně, fontána Di Trevi, kostel San Lorenzo, Andělský hrad. Výlety jsou oblíbené ovšem i do dalších velkých italských měst: Milán, Turín, Neapol, Benátky, Bologna a Janov.
[ad#obsah-banner]
Relaxačních pobyty s koupáním u moře jsou nejčastěji pořádány nejen k pobřeží Apeninského poloostrova, ale taktéž na Sicílii a Sardínii.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!