Francie

Francie: Francouzská republika, jejíž sousedními státy jsou Belgie, Lucembursko, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Itálie, Andorra a Monako, je státem západní Evropy. Velmi významnou roli hrála jak v historii, tak v současnosti.

Její historie se datuje až do prvního století našeho letopočtu, kdy byli prvními obyvateli Gálové a Římani. Dále se Francie vyvíjela od Francké říše, Svaté říše římské, přes vládu Lucemburků, Francouzskou revoluci, vládu Bourbonů, Napoleonské války, až po obě světové války.

Francie je od roku 1958 tzv. Pátou republikou. Její ústava považuje za hlavu státu prezidenta, který má pod sebou Národní shromáždění, Senát a Parlament. Současným francouzským prezidentem je Nicolas Sarkozy.

Celá Francie se dělí na 26 regionů složených ze 100 departmentů. Ty se dělí na arrondisementy, podjednotkou jsou kantony a základem obce.

Hlavním městem Francie je město Paříž, v kterém nelze vynechat návštěvu katedrály Notre-Dame, Louvru, Vítězného oblouku, baziliky Sacre-Coeur, Invalidovny a v neposlední řadě Eiffelovy věže. Dalšími vělkými městy jsou Bordeaux, Cannes, Lyon, Marseille, Nice, Štrasburk a Versailles.

Z hlediska geografického v sobe Francie zahrnuje jak rovinaté oblasti nížin, tak také vysoká pohoří – Pyreneje, Centrální masív, Jura, Vogézy, Ardenny. Ve Francouzkých Alpách taktéž najdeme nejvyšší bod Francie – horu Mont Blanc o výšce 4810 m.n.m.. Říční síť je tvořena řekami, z nichž nejdělšími a nejvýznamějšími jsou Seina, Rýn, Rhône, Loire a Garonne. Do Francouzských Apl každoročně zavítá nespočet turistů a milovníků zimních sportů kteří neodolají lyžování ve Francii.

Co se týče turismu, ve Francii si přijdou na své jak milovníci zimní přírody, tak také vyznavači jarních, letních a podzimních výšlapů po horách či procházek úrodnými nížinami. V zimě jsou hlavními turistickými oblastmi především velká lyžařská střediska, která se v posledních letech velmi často vzájemně propojují lanovkami mezi s sebou, a tím poskytují lyžařům, běžkařům a snowboardistům stále více a více možností. Taktéž vesničky a ubytovací komplexy u středisek stále vylepšují své služby a snaží se co nejvíce zpříjemnit a zkvalitnit zimním turistům jejich dovolenou. Mezi nejznámější lyžařská střediska Francie patří: Puy–Saint-Vincent, Val Thorens, Les Deux Alpes, Les Trois Vallées, Montgenévre, nebo třeba Chamonic Mont-Blanc.

Pro výšlapy do hor mimo zimní sezónu, kdy jsou pohoří a hory pokryty až několika metry sněhu, se hodí všechna tato lyžařská střediska. Velmi oblíbeným cílem horských pochodů je i hora Mont–Blanc.

Co se týče přírodních krás v oblasti nížin, nejoblíbenějšími oblastmi jsou Alsasko Lotrinsko, Franch Comté, či například o něco výše položená Limousin a Dordogne.
[ad#obsah-banner]
Oblíbenými místy pro pořádání výletů jsou taktéž velká francouzská jezera (Ženevské, Étang de Berre, Lac Paladru, Lac du Bourget, atd.) a národní parky, která v sobě ukrývají bohatou francouzskou faunu a flóru (NP Cévennes, NP Ecrins, NP Guadeloupe, NP Mercantour, atd.).

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!