Finsko

Finsko: Finsko je vedle Norska a Švédska zemí ležící na severním poloostrově Evropy – na Skandinávském poloostrově. Je přímořským státem, obklopen Baltickým mořem, Finským a Botickým zálivem. Na pevnině sousedí se Švédskem, Norskem a Ruskem. Přes moře je jeho sousedícím státem ještě Estonsko. Tato země, o rozloze 338 tisíc km2 a populaci 5,35 milionu obyvatel, je přezdívaná jako země tisíce jezer (přes 185 tisíc)a ostrovů (přes 175 tisíc). Finský povrch je jen mírně zvrásněný, převažují nížiny a vysočiny. Nejvyšším bodem je Haltiatunturi (1328 m.n.m.), nejnižším pak Baltské moře (0 m.n.m.).

Celá země se může chlubit přírodou, na které ještě není tolik znát zásah člověka a poškození průmyslem a zemědělstvím. Podnebí Finska je převážně subpolární. Je ovlivněno také Golfským proudem.

Politický systém Finska, v čele s prezidentem, je parlamentní. Prezident má převážně funkci reprezentativní, náleží mu ovšem i některé funkce týkající se chodu státu. Celé Finsko je rozděleno na 6 celků – krajů: Laponsko, Oulu, Východní Finsko, Západní Finsko, Jižní Finsko a samosprávný ostrovní kraj Ålandy.

Finsko je cílem zejména těch turistů, kteří mají v oblibě procházky čistou přírodou, túry, cyklistiku, rybolov či výpravy na moře na lodích.
[ad#obsah-banner]
Hospodářství je založeno právě na přírodním bohatství Finska. Všechny produkty Finska jsou exportovány do jiných zemí nejen v Evropě, čímž je velmi podpořena ekonomika státu, například: nikl, zlato, dřevo, měď, železná ruda, chromit, stříbro a vápenec.

Hlavním městem Finska jsou Helsinki. Leží na jihu Finska. Díky přístupu k moři jsou také jedním z největších finských přístavů. Má tedy významnou funkci ve státě co se týče ekonomiky, hospodaření, dopravy a turismu. Dalšími velkými městy Finska jsou Espoo, Tampere, Abo, Oulu, Kuopio, Jyvaskyla, Lappenranta a Vasa.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!