Estonsko

Estonsko: Estonsko, neboli Estonská republika, je jeden ze vzniknuvších států z bývalého Sovětského svazu. Rozkládá se v severní části Evropy, pevninskými sousedy jsou Rusko a Lotyšsko. Přímořské hranice jsou ze západu obklopeny Baltským mořem, ze severu pak Finským zálivem. V Estonsku nenajdeme žádná horská pásma či pohoří – je to nížinatá země, průmerná nadmořská výška je jenom 50 m.n.m.. Povrch Estonska byl v minulosti vymodelován pevninským ledovcem, pozůstatky po něm vidíme například na četných jezerech ledovcového původu – největším estonským jezerem je jezero Čudské (o rozloze 3 555 km2 ), které leží na hranicích s Ruskem. I pobřeží je díky vrásnění členité, propleteno zálivy s poloostrovy a obklopeno množstvím souostrovů a ostrovů. Estonsko leží téměř na samém pomezí mírného a subpolárního klimatického pásu, zdejší průměrná roční teplota je 16°C.

Estonsku vládne prezident, který je v čele parlamentní demokracie s vládou, parlamentem Riigikogu a soudní mocí Riigikohus. Správně je Estronsko rozděleno na 15 krajů. Hlavním městěm je Tallin.

Největšími městy Estonska jsou Kuressaare, Narva, Viljandi, Rapla, Tartu či Kohtla-Järve.
[ad#obsah-banner]
Díky povrchu Estonska, který nemá, jak již bylo uvedeno, příliš kopcovitý charakter, je země  cílem turistů milující turistiku a cykloturistiku. Zejména v turisticky nejoblíbenějších částech Estonska je propracováná síť stezek pro pěší a cyklisty.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!