Chorvatsko

Chorvatsko: Chorvatsko je nástupnickým státem Jugoslávie, spolu se Slovinskem, Srbskem, Makedonií, Bosnou a Hercegovinou a Černou horou. Leží na západním pobřeží Balkánského poloostrova, sousedícími státy jsou všechny státy kromě Makedonie, které vznikly rozpadem Jugoslávie, dalším sousedem je pro Chorvatsko ještě Maďarsko.

U hranic Chorvatska zasahují Alpy, většina povrchu Chorvatska je ovšem rovinatá – tvoří ji převážně nížiny. Nejvyšším bodem je hora Dinára v Dinárském pásmu (1830 m.n.m.), nejnižším bodem je pak Jaderské moře (0 m).

Chorvatsko je pro obyvatele České republiky známé díky právě Jaderskému moři, ke kterému se jezdí rekreovat ročně stovky českých turistů. Pro Čechy je chorvatské pobřeží nejbližším místem s vyššími průměrnými ročními teplotami s přístupem do moře. Moře je zde velmi čisté, pláže kamenité,písečné, či smíšené. Jak již bylo výše zmíněno, Chorvatsko je velmi oblíbenou zahraniční destinací pro letní dovolené, v létě zde najdeme tedy spíše více českých turistů než Chorvatů. Chorvatsko má 5 hlavních turisticky oblíbených oblastí – Istrii (letoviska Novigrad, Rabac,Poreč a Buje), Severní (letoviska Šibenik, Zadar a Pašman), Střední (letoviska Omiš, Šolta, Split) a Jižní Dalmácii (letoviska Cavtat a Ploče) a Makarskou Riviéru (letoviska Brela, Baška voda, Podgora a Drvenik).
[ad#obsah-banner]
Celé Chorvatsko je rozděleno na 21 žup, každá župa je složena z opčin (v každé župě jich najdeme v průměru 16). Opčiny si my můžeme předtstavit jako naše klasické obce.

Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb. Je zároveň i městem největším. Za návštěvu zde stojí pohoří Medvedgrad, odkud si můžete z výšky prohlédnout celé město, náměstí Trg bana Jelačiča s mnoha typickými kamennými obchůdky, nebo třeba kostel sv. Marka.

Copyright © 2020 Evropa a Evropská unie. | Evropa. Jeden ze sedmi světadílů. Kolébka západní civilizace. | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko

Podrobnější informace o evropských destinacích jako je Rakousko, ostrov Korfu, nebo sousední Bratislava, či blízké Benátky. Navštivte také známé Saint-Tropez, a nebo se podívejte na největší města světa. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!